آنچه باید درباره سهام عدالت بدانید

ا آزادسازی سهام عدالت، مدیریت آن به سهامداران واگذار شد. پس از این واگذاری هر سهامداری که تمایل به فروش سهام عدالت خود داشته باشد، می‌تواند از طریق سامانه فروش سهام عدالت، درخواست فروش خود را ثبت کند. در ادامه با سهام عدالت و نحوه فروش آن آشنا می‌شوید.

 

فرایند آزادسازی سهام عدالت

از تاریخ 10 اردیبهشت‌ماه 1399 فرایند آزادسازی سهام عدالت آغاز شد و به سهامداران فرصت داده شد که – طی بازه زمانی تعیین شده – روش مدیریت سهام عدالت خود را مشخص کنند. طی بازه زمانی مذکور سهام‌داران می‌توانستند یکی از دو روش مدیریت مستقیم یا مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کنند.

سهامدارانی که تمایل داشتند مدیریت سهام عدالت خود را شخصاً به عهده بگیرند، می‌توانستند تا تاریخ 29 خردادماه 1399، با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir و انتخاب گزینه آزادسازی به روش مستقیم در این سامانه، مدیریت سهام عدالت و اختیار فروش آن را به دست آورند و در صورت تمایل اقدام به نگهداری یا فروش سهام عدالت خود کنند.

اگر سهامداری، تمایلی به آزادسازی مدیریت سهام عدالت خود به روش مستقیم نداشت، روش مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت به‌صورت پیش‌فرض برای سهامدار انتخاب می‌شد. در این روش مدیریت سهام عدالت فرد، توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی صورت می‌پذیرفت و فرد مدیریتی روی سهام عدالت خود جهت نگهداری یا فروش آن نداشت. با اتمام زمان آزادسازی سهام عدالت، امکان فروش این سهام طی چند مرحله به سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند، داده شد.

 

سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری فارابی

سهامدارانی که قصد فروش سهام عدالت یا مشاهده ارزش روز دارایی خود را دارند، می‌توانند به سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری فارابی یا همان سامانه سعدی به نشانی https://edalat.farabixo.com/ مراجعه کنند.

در این سامانه ارزش روز دارایی سهامدار قابل‌رؤیت بوده و علاوه بر آن سهامدارانی که تمایل به فروش بخشی از سهام عدالت خود را داشته باشند، با انتخاب گزینه فروش سهام عدالت در سامانه سعدی، بخشی از سهام عدالت خود را به فروش رسانند.

جهت استفاده از امکانات سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری فارابی، می‌توانید به نشانی اینترنتی https://edalat.farabixo.com/ مراجعه کرده و با ورود کد ملی و شماره تلفن همراه خود، وارد این سامانه شوید.

توجه داشته باشید که شماره تلفن وارد شده در سامانه فروش سهام عدالت سعدی باید با شماره‌ای که در زمان ثبت‌نام سهام عدالت ارائه کرده‌اید، یکسان باشد. در صورت مغایرت شماره‌، سهامدار می‌تواند ابتدا با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir مشخصات خود را اصلاح کند و پس از آن با استفاده از شماره همراه اصلاح شده، وارد سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری فارابی به نشانی  edalat.farabixo.com شود.

 

ارزش روز سهام عدالت

اگر سهامداری گزینه فروش سهام عدالت را در سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری فارابی انتخاب کند، می‌تواند پس از فروش بخشی از سهام خود، وجه حاصل از فروش را از طریق سامانه سعدی دریافت کند.

در پایان لازم است توجه داشته باشید، نوسانات قیمتی جز ذات بازار سرمایه است، بنابراین فروش سهام عدالت در بورس ممکن است به دلیل همین نوسانات زمان‌بر باشد، به همین دلیل زمان دقیقی جهت واریز وجوه حاصل از فروش نمی‌توان اعلام کرد. همچنین توجه داشته باشید که ارزش روز سهام عدالت با توجه به نوسانات موجود در بورس، دائماً تغییر می‌کند.

در مواقعی که بورس بنا به دلایلی با افت مواجه می‌شود، سازمان بورس جهت کنترل التهاب بازار، اجازه فروش سهام عدالت را نمی‌دهد؛ بنابراین سهامداران توجه داشته باشند که به دلیل موارد ذکر شده، واریز وجوه حاصل از فروش سهام عدالت، در سامانه سعدی می‌تواند با تأخیر صورت پذیرد.