شروع روزهای پویای پرداخت اینترنتی بعد از شب یلدا

بعد از شب یلدا روز پویایی در پرداخت های آنلاین ایران انجام می شود. دغدغه وارد کردن رمز دوم کارت های بانکی هنگام خرید های اینترنتی همیشه وجود داشته است، شاید استفاده از صفحه کلید های اینترنتی یکی از راهکار های افزایش امنیت باشد اما مثل اینکه حتی استفاده از صفحه کلید اینترنتی نتوانسته است، آمار جرائم متعدد اینترنتی را کاهش دهد. پلیس فتا در سال قبل اعلام کرده است تعداد 25 تا 30 هزار پرونده در خصوص برداشت های غیر مجاز وجود دارد که علت اکثریت آن، نااگاهی مردم بوده است.
سارقان با استفاده از اطلاعات حساب به همراه رمز اینترنتی ایستا (قدیمی) و هدایت به صفحات مشابه اما جعلی، حساب فرد مورد نظر را خالی کنند. در بسیاری از کشورها، برای جلوگیری از این جرائم اینترنتی طرح استفاده از رمز یکبار مصرف (OPT) را اجرا کرده اند. تنها راهی که برای سارقان باقی می ماند این است که با فریب کاربر دست به فیشینگ بزنند.
بنابر دستور بانک مرکزی استفاده از رمز اینترنتی پویا برای تمامی عملیات بانکی الزامی است و از اول دی سال 98 استفاده از رمز های اینترنتی قدیمی اعتباری نخواهد داشت.
 


رمز اینترنتی پویا چیست؟

رمز‌های پویا جایگزین رمز های ثابت قدیمی خواهند شد. برای هر تراکنش یک رمز پویا  منحصر به فرد وجود دارد. عمر رمز های اینترنتی پویا 60 ثانیه است و بعدد از این زمان به دلایل امنیتی رمز دیگر اعتبار نخواهد داشت.  طبق ابلاغیه‌ی بانک مرکزی طرح استفاده از رمز‌های پویا از ابتدای دی ماه آغاز می‌شود ولی برخی از بانک ها این طرح را زودتر آغاز کرده اند و با تبلیغات پیامکی صاحبان حساب را به استفاده از این طرح، تشویق می‌کنند. کاربران کارگزاری فارابی نیز می توانند رمز پویای کارت های بانکی خود را فعال نمایند تا از اول دی ماه، در پرداخت های آنلاین فارابیکسو و صندوق های سرمایه گذاری فارابی مشکلی نداشته باشند.
برای فعالسازی رمز اینترنتی پویا می‌توان به مراجعه به شعب مختلف و خودپرداز بانک مورد نظر هویت بانکی خود را تایید کنند.
 

برای خرید های اینترنتی چگونه باید رمز پویا دریافت کنیم؟

  1. ارسال رمز پویا بوسیله پیامک به صاحبان حساب، پس از ورود به درگاه بانکی و وارد کردن اطلاعات حساب با درخواست صاحب حساب، رمز پویا به تلفن همراه فرد پیامک خواهد شد. البته این نگرانی پیش می آید که به خاطر ارسال پیامک های حاوی رمز اینترنتی پویا، ارزش افزوده‌ای از کاربر گرفته شود اما طبق دستور بانک مرکزی، هزینه ای بابت ارسال پیامک نباید از کاربر گرفته شود.
  2. با فراگیر شدن تلفن های همراه هوشمند، استفاده از اپلیکیشن‌های بانکی است که رمز پویا تولید می‌کنند. استفاده از این روش امنیت بالایی برای خرید اینترنتی دارد.